AppData Dosyası Nedir ? Yedeği Alınır Mı ?


Windows uygulamaları genelde verilerini ve ayarlarını bir AppData klasöründe saklar ve her Windows kullanıcı hesabının kendisine aittir. Bu, bir bilgisayar birden fazla kişi tarafından kullanılıyorsa, Windows programlarının birden çok ayar kümesini depolamasına izin verir. AppData klasörü Windows Vista üzerinde tanıtıldı ve bugün hala Windows 10, 8 ve 7'de kullanımda. 

Aslında AppData'da üç klasör vardır ve farklı programlar her birinde farklı ayarlar depolamaktadır. AppData klasörünü açın ve LocalLocalLow ve Roaming (Dolaşım) klasörlerini görürsünüz 

Dolaşım ile başlayalım. Dolaşım klasörü, bilgisayardan bilgisayara bir kullanıcı hesabı ile "dolaşım" yapacak verileri içerir. Bu genellikle önemli ayarlar için kullanılır. Örneğin, Firefox kullanıcı profillerini burada saklar; böylece yer imlerinizin ve diğer göz atma verilerinizin sizin PC'den diğer PC'ye kadar takip etmesini sağlar.

Local klasöründen devam edelim. Türkçe anlamı Yerel klasör, tek bir bilgisayara özgü verileri içerir. Başka bir bilgisayara asla senkronize edilmez. Bu veriler genellikle bir bilgisayara özeldir veya çok büyük dosyaları içerir. Bu verilere, indirilen önbellek dosyaları ve diğer büyük dosyalar veya sadece bir geliştiricinin PC'ler arasında eşitlemeyeceğini düşünen ayarlar olabilir. 

LocalLow klasörü ise Yerel klasörle aynıdır, ancak daha kısıtlı güvenlik ayarları ile çalıştırılan "düşük bütünlüklü" uygulamalar için tasarlanmıştır. Örneğin, Korumalı Modda çalıştırıldığında Internet Explorer yalnızca LocalLow klasörüne erişimi vardır. 

AppData Dosyasının Yedeği Alınır Mı ? 


Çoğu Windows kullanıcısı, bu klasörün var olduğunu bilmeye bile gerek duymamalıdır. Bu yüzden varsayılan olarak gizlidir. Programlar burada uygulama verilerinizi depolar ve isterseniz etrafında dolaşabilirsiniz-ancak nadiren yapmanız gerekecektir. 
Bir bilgisayar oyun dosyalarını kaydetmek istiyorsanız, AppData klasörüne girerek, program dizinini bulup başka bir yere kopyalayarak bunu yapabilirsiniz. Daha sonra bu klasörü yeni bir bilgisayardaki aynı yere kopyalayabilirsiniz ve program aynı ayarları kullanacaktır. Bunun işe yarayıp yaramayacağı gerçekten programlara bağlıdır; bazı programlar ayarlarını kayıt defterinde, örneğin sistemdeki diğer yerlerde saklar. 

Paylaş:

Yorum Yap